Szakmai háttér
A történet több évtizedre nyúlik vissza. Fiatalon a keszthelyi Agrártudományi Egyetemen végeztem, majd a Növényvédelmi szakmérnöki szakon megszerzett diplomával karantén felügyelői munkakörben helyezkedtem el előbb a Pest megyei, majd az országos, központi Növény-, Talaj- és Agrárkörnyezet-védelmi Igazgatóságnál.
Hatásköröm alá tartozott a szaporítóanyagok idegenhonos károsítóktól való mentességének biztosítása mellett a termőföldek védelme, a növényvédő szereken át a friss fogyasztású zöldségek és gyümölcsök, illetve feldolgozatlan növényi termékek hatósági felügyelete. Mindez hozzájárult ahhoz, hogy a sok elméleti tananyag tapasztalati tudássá érhetett családi gazdaságunkban.
A barackos létrejötte…
A 90-es években lehetőségem adódott egy 6 hektáros terület megvásárlására Érd és Százhalombatta közötti területen. Mi más is kerülhetett volna elsődlegesen a meszes vályogtalajba, ahol a napsütéses órák száma 20000 óra/év, és a fagyoktól viszonylag védett? Hát persze, hogy őszibarack és kiegészítésként egy másik, közeli területen 1 hektár alma.
Hogy mit jelentett „a barackos”? Először is lehetőséget az elméleti ismeretek gyakorlati megvalósítására és új kérdések megválaszolására. Bővebben: Milyen fajtákat ültessünk, figyelembe véve a majdani gyümölcsvásárlók igényeit az új és a megszokott, kedvelt ízek iránt, de mindig szem előtt tartva, hogy mely fajták érezhetik jól magukat ezen a vidéken. Hogyan valósítsuk meg a gyümölcsfák megvédését a károsítóktól környezetkímélő megoldásokat lehető legjobban biztosító növényvédő szerekkel? Hogyan biztosítsuk a megtermelt gyümölcs értékének megőrzését tárolással, feldolgozással? Jelentette az utánajárást a friss szakmai-tudományos eredményeknek, a lehetséges megoldások mérlegelését, a jónak találtak megvalósítását, az óhatatlan kudarcok értékelését, a következtetések levonását a továbblépéshez.
Célom egy olyan technológia kialakítása volt, amivel kistermelői szinten is előállítható a kiváló minőségű áru.
…és „gyümölcsei”
Ez a munka évtizedek alatt többszörös gyümölcsöt érlelt. Egyrészt magát a szépen, egyenletesen termő ültetvényt. Másrészt hitelességet a főfoglalkozásomhoz, mint növényegészségügyi szakember. Egészen más véleményt alkotni, szaktanácsot adni, ha azt a saját gyakorlatunk tükrében tesszük.